godłoPL

3 października uczniowie klas VII i VIII mogli na własne oczy przekonać się, jak straszna była II wojna światowa. Zobaczyli bowiem Muzeum Auschwitz-Birkenau, utworzone w miejscu największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka Zagłady, w którym śmierć poniosło ponad milion ludzi - kobiet, mężczyzn i dzieci.

Od kilku już lat młodzież naszej szkoły odwiedza Oświęcim i za każdym razem przeżycia są wstrząsające, panują wyciszenie i zaduma... Zawsze zapalamy znicze pod Ścianą Straceń, gdzie w latach 1941-1943 esesmani rozstrzelali kilka tysięcy osób. Ginęli tu głównie polscy więźniowie polityczni, przede wszystkim przywódcy i członkowie organizacji konspiracyjnych. To przerażający dowód martyrologii wielu nacji, o którym nam nie wolno zapomnieć.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - patrona naszej szkoły. Urodziłem się w Wadowicach. Karol Wojtyła. - to właśnie te słowa towarzyszyły pracownikom Muzeum w przygotowaniach pierwszej takiej tożsamościowej relacji z drogi życiowej Karola Wojtyły, który dzięki wystawie jeszcze raz może powiedzieć: Urodziłem się w Polsce, urodziłem się w Wadowicach i podpisać się: Karol Wojtyła - Jan Paweł II.

 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 23
im. Jana Pawła II w Kielcach

ul. Łanowa 68
25-147 Kielce

Telefon: +48 41 36 76 266
Fax: +48 41 367 69 65
E-mail: sekretariat@zso11.kielce.eu